Listopad czas zadumy i spokoju
Śmierć bliskich osób to jeden z najtrudniejszych tematów, jakie podejmuje literatura. Wybrani przez nas autorzy udowadniają, że na ten temat można, a nawet powinno się rozmawiać, bo ułatwia to oswojenie traumy. Na różne sposoby ukazują śmierć jako zjawisko nieodłącznie wpisane w nasz los, z którym chcąc nie chcąc musimy się mierzyć. Śmierć jest końcem, ale może być też początkiem do rozmowy o życiu – liczymy na to, że poniższe książki wam to ułatwią.
Zapraszamy do szkolnej biblioteki!
„Chłopcy z Placu Broni” – Ferenc Molnár
Powieść Ferenca Molnára z 1906 roku to opowieść o tytułowej paczce kolegów, którzy spędzają czas na zabawie, wesoło dokazują i robią to, co większość chłopców w ich wieku. Pewnego dnia ich pozornie niewinna zabawa przybiera jednak tragiczny obrót. I oto przygodowa opowieść dla młodzieży zmienia zupełnie nastrój, a na pierwszy plan wysuwa się postać Nemeczka, tego najsłabszego, najmniej poważanego, zawsze ostatniego. Oto on, w heroicznym zrywie, broni swych kolegów w bitwie z chłopcami z innego podwórka, a potem zakrada się na wrogi teren, gdzie zostaje nakryty i okrutnie ukarany. Mimo zapalenia płuc, wymyka się potem z domu, by być do końca ze swą drużyną. Postawa chłopca może się dziś wydawać naiwna, a poświęcenie zbędne, ale scena jego śmierci należy do najbardziej chwytających za serce momentów w literaturze. To prawdziwy wyciskacz łez, wyjątkowo smutny i rozpaczliwy, bo dotyczy śmierci nie dorosłego, lecz dziecka, które oddaje życie w imię sprawy dla niego najważniejszej.
„Dziewczynka z parku” – Emilia Dziubak, Barbara Kosmowska
Książka Barbary Kosmowskiej mówi o oswajaniu traumy związanej ze śmiercią jednego z rodziców. Kilka miesięcy wcześniej umarł tata Andzi. Zbliżająca się zima jest dla dziewczynki pretekstem do snucia wspomnień o tym, jak wyglądało jej życie wcześniej, gdy jeszcze wszystkie elementy rodzinnej układanki były na swoim miejscu. W przejściu przez dramat rozstania z ukochanym tatą pomaga Andzi przyjaciel oraz pewien sekret, który dzieli tylko ze zmarłym. Opowieść Kosmowskiej może pomóc w rozmowie z dzieckiem doświadczającym traumy, stać się punktem wyjścia do rozmowy na jeden z najtrudniejszych tematów. To pełna nostalgii, pouczająca książka, która pokazuje dziecku jak odnaleźć się świecie, w którym zabrakło jednej z najważniejszych dla niego osób. I kolejna w naszym zestawieniu przepięknie zilustrowana przez Emilię Dziubak.
„Oskar i pani Róża” – Eric- Emmanuel Schmitta
To znana prawie na całym świecie piękna opowieść o życiu i śmierci ukazana z perspektywy nieuleczalnie chorego chłopca o imieniu Oskar. Książka po premierze w 2002 roku niemal natychmiast stała się bestsellerem i literackim wydarzeniem na miarę kultowego „Małego Księcia”.
Ta wyjątkowa książka napisana przez Erica-Emmanuela Schmitta, francuskiego eseistę, dramaturga, filozofa, a przede wszystkim powieściopisarza, została wydana w 2002 roku. W Polsce „Oskar i Pani Róża” ukazał się 2 lata później nakładem wydawnictwa Znak. Dzieło Schmitta zostało docenione na całym świecie. Jego niezwykła popularność skutkowała zrealizowaniem wyjątkowo wiernej ekranizacji z 2009 roku. W Polsce natomiast Teatr Telewizji dokonał adaptacji w postaci spektaklu pt. „Oskar”, przyczyniając się tym samym do wzrostu popularności tej prostej i pięknej historii. Autor dzięki swojej książce zdołał wpłynąć na wiele ludzkich istnień, zmieniając światopogląd i uwrażliwiając na krzywdę innych. Jedną z takich osób jest Otylia Jędrzejczak, która po lekturze utworu o chorym na raka chłopcu i jego wyjątkowej przyjaciółce postanowiła sprzedać zdobyty przez siebie złoty medal olimpijski, a pieniądze przeznaczyć na rzecz chorych dzieci. Chociażby ta pojedyncza sytuacja pokazuje, jak wielki wpływ na ludzkie serca może mieć pozornie prosta historia o mocy wiary i przyjaźni. Wpływ, jaki książka wywiera na odbiorców, jest chyba najlepszą z możliwych pochwał dla autora, gdyż jak pisarz sam zaznacza, jego celem jest, aby poprzez książki uczyć ludzi akceptacji życia w każdej, choćby najbardziej tragicznej odsłonie. Nawet w najgorszych momentach trzeba pamiętać o tym, że życie to naprawdę piękny i cenny dar.
Najbardziej wzruszające dzieło Schmitta już od premiery w błyskawicznym tempie znikało z półek i z czasem stało się jedną z najbardziej pożądanych i najwyżej cenionych książek pierwszych lat XXI wieku. W krótkim czasie sprzedano ją w przeszło milionie egzemplarzy na całym świecie, który zwariował na punkcie małego Oskara i pani Róży.